O projekte

Občianski aktivisti sa rozhodli na prvé výročie protestu Gorila spustiť slovenskú verziu Wikileaks. Preklady diplomatických depeší z americkej ambasády v Bratislave o politickom a ekonomickom dianí vo svete i na Slovensku, vrátane detailov zo zákulisia, bude možné od soboty nájsť na adrese www.wikileaks-slovensko.org.

Wikileaks zverejnením informácií o zločinoch a korupcii spôsobili zmeny v mnohých krajinách, napríklad tzv. Arabská jar. Podobne nastal katarzný účinok i na Slovensku po zverejnení spisu Gorila, preto sme sa to rozhodli tieto veci spojiť.

Hlavným dôvodom spustenia Wikileaks je však naša kampaň za zatvorenie väznice Guantánamo a prepustenie Bradley Manninga, ktorý tajné dokumenty Julianovi Assangeovi pravdepodobne odovzdal. Chceli sme priblížiť ľuďom na Slovensku, čo Manning spravil, a preto sme preložili podstatné diplomatické depeše týkajúce sa Slovenska. Ozvalo sa nám však toľko dobrovoľníkov, že sme sa rozhodli z toho spraviť samostatný projekt.

Za 11 rokov existencie väznice na Guantáname tu bolo protiprávne zadržiavaných 779 ľudí, mnoho z nich bolo mučených, 9 spáchali samovraždu, ale iba jeden bol postavený pred súd! Tieto a ďalšie informácie o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv americkou vládou a armádou vieme vďaka Bradley Manningovi. Za to, že prezradil pravdu o zločinoch mocných je už tri roky vo väzení, z toho rok na samotke bez okna, a hrozí mu doživotie.